Reyhanın faydaları nelerdir ? reyhan nerde yetişir

Reyhanın faydaları nelerdir ? reyhan nerde yetişir

Doğa mucizelerle dolu.Her bitkinin kendine has birçok özelliği var.Bitkisel sağlık ürünlerini incelemeye devam ediyoruz.Fesleğen (Ocimum basilicum), Reyhan olarak da bilinir, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türü.

Akdeniz kıyı şeridinde sıkça yetiştirilmektedir. 10-40 cm. boylanabilen, biryıllık duyarlı otsu bitkidir. Kare kesitli, boydan boya kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdesi, bitki tabanına inildikçe kırmızılaşır. Oval biçimli yaprakları kenarları dişli, sivri uçlu ve koyu yeşil renkli olur. Yaz sonunda açan çiçekleri beyaz; pembe ya da sarımsı beyaz renklidir. Küçük tohumlan koyu kahverengi ve gözyaşı biçimlidir. Bitki, tohumuyla çoğalır.

Reyhanın Faydaları

– Sindirimi kolaylaştırır. Mideyi yatıştırır.

– Balgam, gaz ve idrar söktürücüdür.

– Baş ağrısını giderir.

– öksürüğü keser.

– Sinirleri güçlendirici etki yapar.Bitki, bedeni güçlendiren tonik etkisi de yapar.Bu etkinin sağlanması için taze fesleğen yaprakları şarap içinde birkaç saat bekletildikten sonra bu şaraptan içilir.

 Nar Suyuyla Genç Kalın
Bitkilerle ter kokusunu ö...
Uykusuzluk için melisa ça...
Varis ve ödem atan yeni h...
Yeşillerin Mucizeleri

Reyhanın faydaları nelerdir ? reyhan nerde yetişir” üzerine bir düşünce

  1. Anonim

    Reyhan gerçekten de muhteşem bir mucize. Ben ağız kokusu için kullanıyorum. Aktarlardan kurutulmuş olarak alabilirsiniz, reyhanı yazın bahçede büyüterek etrafa muhteşem bir koku katabilirsiniz. Ben saksılarda büyütüyorum kışa da kurutup saklıyorum. Zeytinyağlı yemeklerde çok hafif kullanıyorum güzel bir aroma katıyor. Şiddetli öksürükte kaynatıp suyunu içiyorum anında öksürüğü kesiyor, hafta da bir bardak içiyorum antioksidan olarak. Reyanın faydaları saymakla bitmez mutlaka tüketin.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>